POWRÓT
STRONA GŁÓWNA

SZKOŁA ŻEŃSKA GOSPODARSTWA WIEJSKIEGO W NAŁĘCZOWIE ZWANA SZKOŁĄ ZIEMIANEK ( 1908 - 1936)

Tekst i opracowanie: Janina Babinicz-Witucka


Żeńska Szkoła Gospodarstwa Wiejskiego w Nałęczowie powstała dzięki inicjatywie i finansom Stowarzyszenia Ziemianek. Stowarzyszenie to stawiało sobie za cel podniesienie świadomości młodych kobiet w zniewolonym wówczas kraju, pobudzenie ich do aktywności i większego zaangażowania w gospodarstwie wiejskim. W szkole "Ziemianek" dziewczęta uczyły się samodzielności, zaradności, niezależności, oszczędzania i patriotyzmu. Uczennicami były młode dziewczęta z drobnych gospodarstw rolnych. Kurs trwał 11 miesięcy i obejmował zajęcia teoretyczne i praktyczne.

 Budynek szkoły, w którym mieściły się: sypialnia dla dziewcząt, sala wykładowa, sala gimnastyczna, kuchnia, pralnia itp., wybudowano w 1912 roku. Wcześniej kursy odbywały się w wynajętej willi.


W szkole obowiązywał strój odświę
tny, jednakowy dla wszystkich dziewcząt. W okresie międzywojennym były to pasiaste spódniczki za kolano i białe haftowane bluzeczki. Na chłodniejsze dni wkładano zapaski z tego samego materiału co spódniczki. Na głowie noszono wełniane kwiaciaste chusteczki
W sali wykładowej odbywały się zajęcia teoretyczne: dwie godziny po śniadaniu i dwie po obiedzie. Wykładano podstawowe wiadomości z nauk przyrodniczych, anatomii zwierząt, higieny, prowadzenia budżetu, prawa, przywilejów rolnika i religii.Dziewczęta uczyły się rożnych wypieków. Co tydzień piekły chleb na zakwasie, a na niedzielę pyszne bułeczki. Na święta pieczono różne ciasta.

 

Dużą wagę przywiązywano w szkole do prac ręcznych. Dziewczęta uczono szycia sukienek i bielizny oraz wszelkich robótek ręcznych: szydełkowania, na drutach i haftu. Dziewczęta haftowały bluzeczki i bieliznę pościelową, serwety i serwetki. Stroiły później wnętrza swoichdomów haftowanymi makatkami, kapami na poduszki itp. Wzory haftów ze szkoły "Ziemianek" zachowały się do dziś i dzięki temu panie z Klubu Haftu "Ziemianka" z Nałęczowa przy NOK podtrzymują tradycje, korzystając z tradycyjnego polskiego wzornictwa.

Sztuki tkania uczyła mieszkanka Nałęczowa. Tkano modne w owym czasie pasiaki zwane "krakowskimi", z których szyto spódniczki i zapaski. Pasiaki służyły także jako kapy do przykrywania łóżek i kilimy wieszane na ścianie.
W pralni wmurowane były duże kotły do gotowania lnianych prześcieradeł. Ręczniki i pościel dziewczęta prały ręcznie na tarach, a białe bluzeczki i koszulki prano w zolnikach.

W budynku gospodarczym znajdowała się stajnia dla jednego konia z miejscem dla wozu drabiniastego. Po drugiej stronie budynku była obora, gdzie stały dwie krowy i kojce dla kilku świń.

Hodowano trzy rodzaje kur: karmazyny, leghorny i zielononóżki. Instruktorka uczyła dziewczęta, jak z kogutków robi się kapłony.
Każda z dziewcząt zajmowała się ogrodnictwem i miała wydzielonych pięć kilkumetrowych rabatek do hodowania marchewki, pietruszki, kapusty, sałaty i ogórków. Prace te oceniano. W inspektach hodowano czerwone i żółte pomidory oraz okazałe dynie i kabaczki.

Na zakończenie każdego kursu urządzano piękną wystawę z wyrobów ręcznych, dorodnych okazów z plonów ogrodowych i z przetwórstwa domowego. Wystawę tę podziwiali wszyscy mieszkańcy Nałęczowa.W czasie kursu organizowane były wycieczki w okolice Nałęczowa, tzn. do Puław, Kazimierza i Lublina. Wyjeżdżano również do dalszych miejscowości, jak Kraków, Wieliczka, Częstochowa czy Gdynie lub Hel.
W szkole funkcjonowało kółko teatralne. W zimowe wieczory dziewczęta uczyły się deklamacji i śpiewu. Przygotowywane przez siebie spektakle wystawiały w szkołach nałęczowskich a także dla dorosłych widzów. Pieniądze przez siebie uzbierane przeznaczano na cele oświatowe. Grano wiele sztuk. Wśród nich "Zemstę" Fredry.W szkole uczono dziewczęta, jak należy przygotować się do Świąt Bożego Narodzenia iWielkanocnych.

Serdeczne podziękowania za udostępnienie fotografii dla p. Janiny Babinicz-Wituckiej.
Tekst i opracowanie: Janina Babinicz-Witucka
Fotografie: Zbigniew Czarkowski (1,2,4,7,9,15) i Feliks Soczko (3,5,6,8,10,11,12,13,14) ze zbiorów Urzędu Miejskiego w Nałęczowie


strony www responsywne Lublin