STRONA GŁÓWNA

Chopin w Nałęczowie


W mroźne popołudnie 27 lutego 2005 r. w sali balowej Pałacu Małachowskich w Nałęczowie, wystąpił z recitalem chopinowskim prof. Tadeusz Chmielewski - kierownik Katedry Fortepianu Akademii Muzycznej w Łodzi. Profesor Chmielewski jest prominentną postacią polskiej pianistyki; jego dorobek artystyczny jest nieprzeciętny. Jako solista i kameralista koncertował w Polsce, w większości krajów Europy, w USA, Kanadzie, Ameryce Południowej i Japonii. Dokonał licznych nagrań dla Polskiego Radia. Wspólnie z wybitną polską skrzypaczką Wandą Wiłkomirską utrwalił na płytach dzieła wszystkie na skrzypce i fortepian Karola Szymanowskiego. W latach 19991-20001 piastował funkcję prezesa Towarzystwa im. F. Chopina w Warszawie. Wielokrotnie był jurorem krajowych i zagranicznych konkursów pianistycznych. Wychował wielu bardzo dobrych pianistów ( w ty,m absolwentów lubelskich szkół muzycznych).
Swój recital prof. T. Chmielewski rozpoczął Nokturnami - cios-moll op. Posth. I Es-dur op. 9 nr 2 - wprowadzając słuchaczy piękną kantyleną w nastrój zadumy, ale tylko na chwilę... "Sielskie i anielskie" Mazurki - a-moll op. 17 nr 4 i D-dur op.33 nr 2 - przyniosły niejakie odprężenie przed Etiudami - monumentalną c-moll op.10 nr 12 ("rewolucyjną") i filigranową Ges-dur op. 25 nr 9. Preludium Des-dur op.28 nr 15 ("deszczowym") pianista uspokoił nieco słuchaczy, by niemal natychmiast ożywić ich fajerwerkami radości - Walcami - Es-dur op. 18 nr 1 i cis-moll op. 64 nr 2. Swój recital zakończył profesor Chmielewski podniosłym Polonezem As-dur op.53. Wykonał go - jak przystało - uroczyście, dumnie i szlachetnie.
Profesor Tadeusz Chmielewski zaprezentował wzorcową interpretację utworów F. Chopina ( nie trzeba dodawać, że owe utwory to swoiste perełki w twórczości artysty), godny naśladowania wzorzec wykonawstwa fortepianowego, Brawo!
Recital zorganizowała pani Wioletta Sieczkowska-Kos, dyrektor Prywatnej Szkoły Muzycznej im. I.J.Paderewskiego w Nałęczowie. W roli konferansjerów wystąpili: mgr B. Białkowska, która przedstawiła sylwetkę artysty, i dr M. Grusiewicz, który fachowo i bardzo ciekawie zapoznawał słuchaczy z kolejnymi propozycjami repertuaru. Był to już kolejny koncert z udziałem tak wybitnych i znanych artystów, zorganizowany przez nałęczowską szkołę. Gratuluję. Tak trzymać!.Corelli Świeca
strony www responsywne Lublin