Nałęczów net pl
   
POWRÓT
STRONA GŁÓWNA
Anna Malicka-Pielok

Nałęczów - PLSP
1
Nałęczów - PLSP
2
Nałęczów - PLSP
3
Nałęczów - PLSP
4
 
Nałęczów - PLSP
5
Nałęczów - PLSP
6
 
 

MALI I WIĘKSI ARTYŚCI

Liceum Plastyczne im. Józefa Chełmońskiego w Nałęczowie, to szkoła o bogatej tradycji artystycznej liczącej ponad 50 lat. Od momentu powstania w 1948r. jako Prywatne Wiciowe Liceum Technik Plastycznych skupiało młodzież z różnych miejsc Polski. Obecnie są to przeważnie uczniowie z województw: lubelskiego, mazowieckiego i podkarpackiego. Mniej licznie wybiera tę szkołę młodzież z nałęczowskiego gimnazjum. Kandydaci do szkoły muszą spełniać określone wymagania. Powinni posiadać zdolności artystyczne i manualne.
Szkoła kształci w specjalnościach meblarstwo i zabawkarstwo. Uczniowie obok wiedzy ogólnej nabywają umiejętności z zakresu przedmiotów artystyczno- zawodowych takich jak: malarstwo, rzeźba, zabawka twarda i miękka, plecionka i mebel.
Szkoła stale prezentuje swój dorobek na wystawach, konkursach i prezentacjach w kraju i zagranicą m.in.w Lipsku, Bitterfeld, Debreczynie. Prace uczniów doceniane są w konkursach ogólnopolskich i regionalnych. Świadczą o tym przyznawane nagrody i wyróżnienia.
Corocznie uczniowie starszych klas uczestniczą w atrakcyjnych krajobrazowo i turystycznie plenerach malarskich. Prace podczas nich wykonane prezentowane są na wystawach poplenerowych. Dwa razy w roku, jesienią i wiosna, można nabywać prace uczniów podczas aukcji organizowanych w szkole przez Komitet Rodzicielski. Zabawki, meble z drewna i wikliny mają niepowtarzalne wzornictwo, a co ważne dla koneserów, są pojedynczymi egzemplarzami. Spełniają również rolę edukacyjną, są bezpieczne dla małych dzieci. Cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem nabywców. Pomysły uczniów wykorzystywane są od lat dzięki współpracy z Instytutem Wzornictwa Przemysłowego.
Promocji szkoły w środowisku lokalnym służy współpraca wychowanków internatu i świetlicy osiedlowej w Nałęczowie, która znajduje się pod patronatem MOPS.
Świetlica jest miejscem , w którym przebywa głównie młodzież w wieku szkoły podstawowej i gimnazjum. Grupa licealistów prowadziła zajęcia plastyczne dla dzieci ze świetlicy w formie warsztatów, na których malowano, szkicowano i lepiono. Wychowankowie prezentowali młodszym kolegom technikę wykonywania portretów, pejzaży, a także martwej natury. Wtajemniczali w sztukę rzeźbiarską, na początek w plastelinie i modelinie. Następnie dzieci próbowały samodzielnie swoich sił. Wykazały dużą wyobraźnię i chęć do nauki. Pilnie obserwowały starszych kolegów podczas malowania i szkicowania. Powstały interesujące prace. Wszystkim podobały się portrety wykonywane sobie nawzajem. Dzieła zostały wyeksponowane na wystawce w świetlicy. Wychowankowie namalowali sceny bajkowe w formie plakatów, które zostały wykorzystane do dekoracji pomieszczeń świetlicy. . Kontakty z dziećmi były okazją dla młodzieży internackiej do włączenia się w organizowanie zajęć, rozwijania pomysłowości i własnej aktywności społecznej.
Zajęcia plastyczne dostarczyły dzieciom wiele radości, pozwoliły poznać tajniki malarstwa i rysunku, poczuć się twórcami. Świetlica zyskała nową estetyczną oprawę. Nasza młodzież uczyła się współdziałania z młodszymi, odpowiedzialności za nich i powierzone zadania.
Nawiązana współpraca ze środowiskiem lokalnym była okazją do integracji uczniów szkoły i miejscowej młodzieży. Podczas odwiedzin w szkole starsi koledzy z internatu oprowadzali gości pokazując im gabloty z zabawkami wzdłuż korytarzy, wystawy w Małej Galerii i prezentowane co roku meble, zabawki i plecionki na wystawie prac podyplomowych absolwentów szkoły. Największym zainteresowaniem cieszyły się zabawki pluszaki i wykonane z drewna gry i układanki.
W zwyczajowo obchodzone w internacie święta i zabawy włączały się zapraszane przez nas dzieci wraz z opiekunami ze świetlicy.
Podczas Dnia Wiosny uczestniczyliśmy wspólnie w barwnym korowodzie ulicami miasta. Na czele niesiono, wykonaną przez starsza młodzież, kukłę Marzanny, którą wśród wesołych okrzyków utopiono. Współpraca z dziećmi ze świetlicy była dla naszych uczniów okazją do sprawdzenia swoich umiejętności artystycznych i dojrzałości społecznej. Pozwoliła wczuć się w rolę nauczyciela, na co dzień obserwowaną z pozycji ucznia. Uczyła obowiązkowości i dokładności w wypełnianiu powierzonych zadań ocenianych przez wymagających odbiorców-dzieci. Bywalcy świetlicy poznali, być może, swoja przyszłą szkołę i jej uczniów.

Anna Malicka Pielok

strony www responsywne Lublin